Скочи на садржај

BLOK 21

GDE SE NALAZI?

Blok 21 je oivičen ulicama: Bulevar Mihaila Pupina, Bulevar Zorana Đinđića, i Milentija Popovića i Antifašističke borbe.

ISTORIJAT

Izgradnja Bloka 21 počela je 1962. a završena je 1966. Blok 21 je ugaoni blok, pravougaonog oblika, projektovan i građen za tadašnju Jugoslovensku narodnu armiju, pa su stanovnici ovog bloka uglavnom bili zaposleni u JNA (tzv.vojna i građanska lica).

Blok je pripadao mesnoj zajednici koja se zvala Edvard Kardelj. Dan MZ obeležavao se 17. februara kada je 1968. osnovana ova mesna zajednica.

U bloku je izgrađeno devet stambenih objekata, od toga šest solitera sa 16 spratova, dva horizontalna bloka sa 10  i 8 spratova i meandar zgrada koji vijuga sredinom bloka od 4  sprata. Visoki soliteri projekat su arhitekte Leon Kabilja i Bogdana Ignjatovića. Odmah po izgradnji su dobili neformalni naziv „Šest kaplara“, jer su u njima stanovala tadašnja vojna lica iz JNA.  Ukupno imaju 483 stana.

Meandar

Grupa arhitekata: Leonid Lenarčič, Milosav Miša Mitić , Ivan Petrović, Ivan Cimović i Mihailo Čanak zaslužna je za projekat najduže zgrade u tadašnjoj Jugoslaviji koja ima formu meandra i dugačka je gotovo kilometar. Zgrada se sastoji od 9 delova.

Dva horizontalna bloka duž Bulevara Mihaila Pupina i Bulevara Zorana Đinđića  koji paralelno prate ove ulice delo su  arhitekte Bogdana Ignjatovića.

Desetospratnica

Izgrađeni su i dva vrtića i dve škole, kao i objekat mesne zajednice (nekada "Edvard Kardelj") .  Kompleks mesne zajednice sagrađen je 1978. godine, autor je bio arh. Božidar Hajdin. U bloku se danas, pored Osnovne škole „Jovan Dučić“(nekada „Josip Broz Tito“), nalazi  Deseta beogradska gimnazija „Mihajlo Pupin“.

Vrtić Vesna

Od 80ih godina počela je izgradnja  niza poslovnih zgrada i objekata sa ugostiteljskim i trgovačkim lokalima. U bloku je sagrađen i Mekdonalds restoran tokom 1997/99 po projektu arh.Dušana Popovića.

Posebno zanimljiv je Poslovni objekat MPC arh. Vasilija Milunovića završen 2002. godine dobio značajne nagrade iz oblasti arhitekture.

 

IZGLED

Industrijski  modernizam kombinovan sa internacionalnim stilom  karakterističan je za izgled zgrada u ovom bloku.  Istaknuti položaj na samom ulasku u Novi Beograd dodatno je naglašen visokim soliterima u dve kontrastne boje:  cigla crvene i bele.

Dugačke zgrade imaju duge horizontalne nizovove prozora i terasa. Meandar je posebno interesantan zbog svoje dužine od gotovo kilometar, kao i zbog izlomljenog oblika od 9 spojenih zgrada.  Ovaj dugački blok zgrada ima  4 sprata sa ukupno 794 stana. Stakleni ulazi su popločani dekorativnim teraco podovima, a  stubovi u prizemlju stvaraju lođe koje dodatno mogu da budu iskorišćene za različite namene.

U centralnim prostorima bloka, oko kojih meandrira četvorospratna zgrada, nalaze se škola "Jovan Dučić" i vrtići "Vesna" i "Čuperak" koje  projektovao arhitekta Milosav Mitić.

arh. Milosav Mitić, Osnovna škola "Jovan Dučić"

Ulični deo bloka je tokom 1990-tih i 2000-tih izmenjen izgradnjom niza novih stambenih i poslovnih objekata različitih stilova.

Na prostoru bloka ima veći broj grafita i stensila koje su napravili navijači Crvene zvezde. Oni su napravljeni sa ciljem obeležavanja "teritorije",  navijačke grupe "Hijene". Oni su poznati kao ekstremna navijačka grupa, pa se u bloku se nalazi  grafit koji prikazuje hijene (iz filma Kralj lavova), kao i mural posvećen  njihovom ubijenom vođi Veliboru Velji Dunjiću.

arh. Bogdan Ignjatović, Soliteri 1 i 3

Vlada Republike Srbije je 29.01.2021. godine,  centralnu zonu Novog Beograda proglasila za  kulturno dobro.