Podignut 1961. kao privremeni objekat za I konferenciju Pokreta nesvrstanih, ovaj obelisk bio je deo šire akcije uređenja Beograda.
Njegovo autorstvo i danas je sporno pa se pominju imena arhitekata Dušana Milenkovića, Siniše Vukovića, i Svetislava Ličine. Iako prvobitno zamišljen kao privremen, obelisk i dalje stoji, obeležen pločom iz 1989. godine.
Tokom godina postao je mesto različitih akcija, uključujući i umetničke intervencije poput platnenog kondoma s natpisom „Ko sa mnom spava ne boli ga glava“ u okviru kampanje protiv HIV-a 2005. godine.
Obelisk danas stoji kao svedok smene ideologija, vlasti i vrednosti – od nesvrstanog Beograda do savremenih interpretacija prošlosti.


