ORIJENTALNA VAROŠ
Prilikom treće opsade Beograda sultan Sulejman Veličanstveni 1521. godine uspeo je da zauzme tadašnji ugarski grad. Beograd je tada postao važno tursko uporište za dalje prodore ka Evropi. Gradsko polje ispred tvrđave Turci su nazivali Kalemegdan (tur. kale -tvrđava, megdan - polje). Viševekovnu prisutnost Osmanlija u Beogradu pratila je i plodna umetnička aktivnost, pa je nastalo bogato kulturno-istorijsko nasleđe. Burna istorijska previranja koja su usledila posle oslobađanja od turske vlasti, imala su za posledicu rušenje džamija i ostalih orijentalnih objekata, pa je slika o islamskoj umetnosti na ovim prostorima izmenjena u odnosu na tursko doba.
Turci su prihvatili slovensko ime grada a nazivali su ga i Smederevski Beograd i Beograd na Dunavu.
TRAGOVI OSMANLIJA
Osmanska kultura bila je deo tradicije turskog stanovništva, ali je prožela u velikoj meri i život hrišćanskog i jevrejskog stanovništva.
NESTALA BAŠTINA
Osmanska arhitektura predstavljala je vrednu baštinu Beograda. Pored džamija popisanih početkom 19. veka , ona je obuhvatala i druge javne objekte, koji do danas nisu dovoljno očuvani.
BEOGRAĐANI -OSMANLIJE
Tragamo za pričama ljudi iz Osmanskog perioda koji su doprineli istoriji ovog grada. Naš tim je neposredno istraživao kakava je istorija islamske zajednice u Beogradu.
Koordinator grupe i administrator stranice: Iva Pešić, istraživač i fotograf Ivana Pantović, istraživač i fotograf Katarina Malešević,istraživač Alisa Šarac