GDE SE NALAZI?
ISTORIJAT MUZEJA
UNUTRAŠNJOST MUZEJA
ISTORIJAT LOGORA BANJICA
Uprava u logoru Banjica bila je dvojna: jednom trećinom pod nadležnošću Uprave grada Beograda i Ministarstva unutrašnjih poslova, dok je ostali deo kontrolisao Gestapo. Dvojna uprava logora bila je samo privid, jer je sve ključne odluke izdavao i odobravao Gestapo.
Predstavnicima Specijalne policije bilo je dozvoljeno da hapse zatvorenike, ali ne i da donose odluke o otpustu. Tako je došlo do hapšenja grupe od 152 intelektualaca koji su u novembru 1941. godine zatvoreni pod optužbom da su masoni. Među njima su bili vodeći beogradski intelektualci : Aleksandar Belić, Aleksandar Deroko, Miloš Đurić, Mihailo Ilić, Petar Kolendić, Viktor Novak, Veljko Petrović, Vasa Čubrilović, Jovan Erdeljanović, Risto Stijović, Aleksandar Leko, Nikola Vulić, Ivan Đaja, Tihomir Đorđević. Plašeći se negativnih reakcija javnosti, nemačke vlasti su dopustile njihovo puštanje iz logora tokom naredna dva meseca. Na crtežu Aleksandra Deroka, čuvenog arhitekte i profesora Beogradskog univerziteta vidi se scena iz jedne od soba u kojoj su bili zatočeni. Na vrhu crteža napisano je :"Što rekao Goya -Io lo vi ! (špan.video sam ), opaska koja se odnosi na seriju Gojinih grafika Strahote rata.
Tokom četiri ratne godine kroz njega je prošlo preko 30.000 zatočenika različitih nacionalnosti, različite verske pripadnosti, zanimanja i obrazovanja. Zatočeni su bili pripadnici i simpatizeri građanskih partija i pokreta Draže Mihailovića, komunisti i članovi i simpatizeri Narodno-oslobodilačkog pokreta, zemljoradnici koji nisu predali tražene količine žitarica Direkciji za ishranu, masoni, probritanski orijentisani intelektualci, kriminalci i dr. Potresan podatak predstavlja činjenica da je u logoru bilo 22 dece ispod 7 godina, 26 dece uzrasta između 7 i 14 godina, kao i 76 dece stare između 14 i 17 godina.
Do danas je pouzdano identifikovano 4.200 streljanih logoraša. Tom spisku treba dodati i hiljade zatočenika koji su odavde bili deportovani širom Evrope. Logor je raspušten 4/5. oktobra 1944. godine.