OSMANSKO-BALKANSKI GRAD
Odmah po osvajanju Beograda, Osmanlije su osnovali čaršiju-trgovački centar grada. Oživljavanju i razvoju trgovine doprinela je prisutnost velikog garnizona i administrativnog aparata čije su potrebe bile velike. Na Dunavu, istočno od glavnog pristaništa, nalazila se glavna gradska luka i brodogradilište. Na Savi nalazilo se vojno pristanište i njena luka. U Donjem gradu osnovano je muslimansko građansko naselje oko 1521. godine. Ipak se Beograd u prvim decenijama turske vladavine sporo razvijao. U popisu iz 1560-te godine potvrđeno je postojanje 11 hrišćanskih mahala. Grad je sredinom 16. veka dobio prve monumentalne građevine.
Popis, izvršen posle Beogradskog mira 1739, ukazuje na veliki promet kafe u tom periodu. Kafa je inače postala popularna u islamskom svetu već od 15. veka. Prva kafana u Istanbulu otvorena je 1555.godine. Beograd se između ostalog našao na putu kojim se kafa od početka 17. veka iz Moke u Jemenu dopremala u Evropu. Tako je prva kafana u Beogradu zabeležena već 1616. godine.
Trgovinu kafom na Balkanu preuzeli su Dubrovčani, a u privani život ona je ušla tek od 18. veka kada se služila i u hrišćanskim kućama.
Kafane se spominju i među imanjima zaveštanim džamijama. Po kafani u sklopu Đumruk hana označen je sokak koji je vodio od Dorćola prema Dunavu.
Duvan koji je potekao iz Amerike, vrlo brzo je ušao u osmansku kulturu, pa je tradicijia ispijanja kafe dopunjena pušenjem duvana već od 17. veka. Duvan su pušili i hrišćani, a među Srbima se pojavio i burmut ( fini aromatski prah napravljen od duvanskog lišća koji se šmrče) u drugoj polovini 18. veka.
Na putu od Vidin kapije prema Dorćolu nalazila se Kazandžijska čaršija, u istom kraju nalazili su se i Bit-pazar i Avret-Pazar (prodavana stara roba i kućne radinosti). Na prostrou ispred jugozapadnog dela Gornjeg grada, sa južne i zapadne strane smešten je bio At-pazar namenjen prodaji konja, roblja i drugog ratnog plena.
Beograd je bio poznat i po sebiljima– posebnom vrstom humanitarnih objekata koje su podizali dobrotvori i trgovci u prometnim ulicama i služili su za napajanje prolaznika vodom. Najpoznatiji su: Mehmed-paše Jahpašića, Bajram-begov, Mehmed-paše Sokolovića, Ejnehan-begov i Lačin sebilj.
Pripremile: Ivana Pantović i Iva Pešić