Скочи на садржај

BLOK 19a

GDE SE NALAZI?

Blok 19a oivičen je ulicama Vladimira Popovića, Bulevar Arsenija Čarnojevića i ulicom Milentija Popovića.

ISTORIJAT

Posle raspisivanje konkursa 1976. godine počela je  gradnja bloka  1978, koja je  potpuno je završena 1981. godine. Urbanistički plan bloka radili su arhitekte: Vesna Matičević i Dragoljub Manojlović . Projekte zgrada radili su arhitekte:  Milan Lojanica, Borivoje Jovanović, Predrag Cagić, Radisav Marić, Radmila Lojanica.
On su morali da obezbede da blok, sabijen između autoputa i železničke pruge i na samo 500 m. od reke Save, postane privlačan prostor i komforno mesto za život.
Izgrađeno je 8 stambenih zgrada za oko 3500 stanovnika. Po planu je trebalo da bude izgrađena osnovna škola, vrtić, centar mesne zajednice, i garaža, ali do realizacije ovih objekata nije došlo.
Mesna zajednica kojoj je blok pripadao zvala se Neretva, a dan MZ bio je 6. mart kada je 1982. godine osnovana mesna zajednica.
Tokom 90ih i 2000ih u južnom delu bloku izgrađeni su stambeno poslovni objekti, a u jednoj zgradi se nalazi i ambasada Australije.

U zaštitu ovog bloka uključila se nevladina organizacija „Moj lepi grad" koja je 2011. izradila prostorni koncept uređenja dela zelene površine u bloku pod nazivom „Eko oaza Blok 19a“. Ukoliko bude usvojen on bi obezbedio parkovsko uređenje i ozelenjivanje slobodnog prostora između ulica Vladimira Popovića i Milentija Popovića.

IZGLED

Stil Bloka 19 pripada postmodernizmu koji je već od sredine 70ih počeo da se smenjuje brutalizam i modernizam. Pojava kosih krovova, korišćenje tradicionalnih građevinskih materijala, i dekorativnost fasada odlike su zgrada u ovom bloku.
Blok 19a zauzima površinu koja nema karakterističnu kvadratnu osnovu, već je nepravilnog oblika oblikovana ulicama koje ga okružuju. Zanimljivo je da su zgrade postavljene dijagonalno zbog klimatskih faktora i saobraćajne buke. Prednost ovog bloka je to što su pešački i auto sabraćaj razdvojeni, pa su ulazi zgrada podignuti u odnosu na prizemlje. Pasarele koje se protežu centralnim delom opremljene su klupama, a unutrašnje dvorište ostavljeno je za dečje igralište.

Ovakav dinamičan prostor koje su arhitekte stvorile je tokom vremena postao zapušten i zanemaren. Zelenilo i bašte koje prizemni stanovi imaju ipak i dalje stvaraju sliku idealizovanog novobeogradskog bloka.