Skip to content

Skulptura žena koja sedi

O vezama između Hrvatske i Srbije, ali i širim odnosima koji su povezivali jugoslovenske republike krajem osamdesetih godina, svedoči i skulptura Žena koja sedi, poklon opština Bjelovar i Varaždin gradu Beogradu povodom IX samita Pokreta nesvrstanih 1989. godine. Skulptura je delo hrvatskog vajara Ivana Sabolića i postavljena je u Tašmajdanskom parku iste godine. Prikazuje stilizovanu žensku figuru u mirnom, sedećem položaju, skupljenih nogu na maloj stolici, odnosno šamlici.

Ovo delo bilo je deo jugoslovenske poklon-galerije, niza skulptura koje su različiti gradovi i opštine poklonili Beogradu uoči samita nesvrstanih. Njihova svrha bila je da predstave sredine iz kojih dolaze, ali i da simbolično potvrde ideje saradnje, solidarnosti i zajedništva pred domaćom i međunarodnom javnošću.

Mnogi posetioci Tašmajdanskog parka ovu skulpturu na prvi pogled doživljavaju kao figuru bika. Takvom utisku doprinosi neobičan oblik stolice na kojoj figura sedi, kao i stilizovana forma, karakteristična za Sabolićev vajarski izraz. Ipak, reč je o pojednostavljenom prikazu žene, oblikovanom u skladu sa tradicionalnim predstavama o ženskoj ulozi i svakodnevici.