GDE SE NALAZI?
Blok 24 je oivičen ulicama: Bulevar Arsenija Čarnojevića, Antifašističke borbe, Bulevar Milutina Milankovića, i Španskih boraca.
ISTORIJAT
Politička kriza koja je nastupila posle smrti Josipa Broza Tita uticala je i na razvoj Novog Beograda. Već 1981. godine je doneta odluka o promeni urbanističkog plana Novog Beograda. Blokovi 24, 25 i 26 nisu u ranijim planovima bili predviđeni za stambene blokove već se na tom prostoru, između zgrade SIV-a i železničke stanice Novog Beograda, planirala izgradnja administrativno poslovne zone. Ipak, 1982. godine raspisan je konkurs za izgradnju stambenog kompleksa u Bloku 24, čime je trajno napuštena ideja o poslovnoj celini ovog dela grada. Taj proces otvorio je vrata tržišnim interesima i prekinuo proces modernističkog koncepta Novog Beograda.
Projekat bloka izradile su arhitekte Bogdan Slavica i Vladimir Slavica a izgradnja koja je počela 1985, završena je 1989. godine.
Tako je Blok 24 poslednji projektovani i izvedeni stambeni blok Centralne zone Novog Beograda, koja je 2021. proglašena za kulturno dobro.
Po planu izgrađeno je 6 stambenih zgrada sa 5 spratova za oko 2000 stanovnika. Plan je predviđao izgradnju garaža, vrtića, pijace, doma kulture, kao i hotela, restorana, bioskopa i drugih zgrada javne namene koji zbog političke i ekonomske krize nisu izgrađeni.
Uz ulicu Šanski boraca izgrađen je manji amfiteatar/gledalište kvadratne osnove koji danas ima različite funkcije.
Tek 2002.godine sagrađen je predviđeni komercijalni objekat-supermarket ( kompanija Veropulos) po projektu arh. Žakline Gligorijević .
Kada je sagrađen 1986. Blok 24 je pripadao mesnoj zajednici "Njegoš" kao i Blok 28.
IZGLED
Blok 24 sagrađen je u stilu postmodernizma. Ima uobičajeni kvadratni oblik bloka sa zgradama koje su koncentisane ka centralnom delu. U bloku je izgrađeno šest petosratnih lamela različitih formi. Dominantan motiv bloka predstavlja trougaoni zabat koji se javlja na svim objektima u različitim funkcijama. Belim fasadama koje su obložene ciglom, kontrast stvaraju metalni konstruktivni i dekorativni elementi u zelenoj, crvenoj i plavoj boji.
U prizemlju svaki stan ima ograđenu baštu natkrivenu staklenim krovom koji stvara zaštitu od sunca.
Svi krovovi na zgradama su dvoslivni pa se stvaraju zabati koji dominiraju postmodernom arhitekturom tog doba. Na taj način arhitekte su unele tradicionalne arhitektonske elemente karakteristične za područje Balkana u kojem je prepoznatljiv konstruktivni element dvoslivni krov.
U sredini bloka nalazi se park sa dečjim igralištima i spuštenim nivoima koji su predviđeni za relaksaciju. Metalne pergole, koje su trenutno prilično zapuštene, mogle bi da doprinesu prijatnoj atmosferi. Ipak, blok u centralnom delu ima dosta zelenila za razliku od rubnih delova kojim dominiraju veliki poslovni objekti.
Po obodu bloka je tokom 2000ih izgrađen niz poslovnih objekata , koji su zatvorili vidik centralne zone Novog Beograda.