Skip to content

GRAĐANSKI PROTESTI 96/97

Tromesečni masovni građanski i studentski protesti počeli su u decembru 1996 kao reakcija na krivotvorenje lokalnih izbornih rezultata u 40-tak gradova Srbije od strane režima Slobodana Miloševića. Vladajuća SPS partija pokušala je da ospori pobedu tada najveće opozicione koalicije "Zajedno".

U znak protesta, na ulice su izašle desetine hiljada građana širom Srbije i Beograda. Vrlo brzo, organizovali su se i studenti, koji su blokirali većinu beogradskih fakulteta. Studenti su izlazili u šetnje sa pištaljkama, predvođeni grupom bubnjara i transparentima na kojima je pisalo "Beograd je svet". Građani su ih pozdravljali udarajući u šerpe i stvarajući buku.

Protesti u vidu šetnji u Beogradu održavali su se svakodnevno, uprkos izuzetno hladnom vremenu i represiji policije. Vladajuća partija je 24 12. organizovala i čuveni kontramiting kada je došlo do velike represije policije prema studentisma i građanskim aktivnistima.

Demonstracije su završene u februaru 1997. godine, kada je Miloševićeva vlada pristala da prizna pobedu opozicije u Beogradu i drugim gradovima.