Skip to content

BLOK 30

GDE SE NALAZI?

Nalazi se između Bulevara Mihajla Pupina, Bulevara Zorana Đinđića, Bulevara umetnosti, i ulice Španskih boraca.

ISTORIJAT

Po prvobitnom planu iz 1967.godine ovaj blok, preko puta zgrade tadašnjeg SIV-a sa pogledom na Kalemegdan i ušće Save u Dunav, bio je predviđen za diplomatsko naselje. Namera investitora bila je da se stanovi prodaju inostranim diplomatskim predstavništvima, ali do prodaje nije došlo. Projektant Bloka 30 je arh. Uroš Martinović, sa saradnicima : Darkom Marušićem, Milenijom Marušić, Petrom Gajčaninom, Borislavom Stojkovim, i Nadeždom Martinović.  Napravljen je detaljan plan stanova većih dimenzija za 6000 stanovnika, ali budući da ova ideja nije realizovana, plan je izmenjen 1973. godine, a dve godine kasnije započela je izgradnja. Blok je završen 1979. godine. Stanovi su potom ponuđeni JNA i drugim državnim firmama.

Blok 30 bio je deo mesne zajednice Kadinjača, a Dan MZ obeležavao se 28. novembra kada je mesna zajednica osnovana 1977. godine.

Meandar zgrada poznate kao kockice

Planom je bilo predviđeno da slobodne zone budu namenjene parkovima i igralištima, a na krovovima je bilo predviđeno podizanje bazena, vegetacije i drugih sadržaja. Do takvog rešenja nikad nije došlo.
Po planu trebalo je da se sagrade dve škole, dva vrtića i centar mesne zajednice.
Takođe, bili su planirani ekskluzivni stanovi četvorosobni, petosobni i šestosobni sa kvalitetnim materijalima, ugradnim kuhinjama i plakarima, ali posle izmene plana, odustalo se od luksuznih stanova.

IZGLED

Iako je stil koji dominira u ovom bloku brutalizam, on je svojim belim obojenim betonom i dinamičnim oblicima zgrada prevazišao dotadašnji način blokovske gradnje. Izdignut nivo ulaza i pešačkih zona, grupisane zgrade sa malim dvorištima, osunčani stanovi podigli su kvaliltet života u ovom bloku.
Prvi put su odvojene zone pešačkog i automobilskog saobraćaja.

 

Pešačke pasarele u bloku

Ovakav koncept bloka bio je potpuna novina u tadašnjoj ravnoj i prizemnoj strukturi blokovskih naselja na Novom Beogradu. Auto saobraćaj odvija se u novou suterena gde su smeštene garaže i parkinzi. Pešačka zona je izdignuta u nivou prizemlja, natkrivena i zaštićene od kiše i sunca.

Lođa u dugačkoj lameli

Na uglu bloka se nalazi pet solitera od 16 spratova. Po jedan horizontalni objekat (lamele) na suprotnim, podužnim stranama bloka od 10 spratova i petodelna meandrirajuća zgrada od 4 sprata poznata kao kockice. U bloku je sagrađeno  12 velikih stambenih objekata sa 2470 stanova, za planiranih 7700 stanovnika. Najveći broj stanova je trosoban i troiposoban.

Dugačka lamela od 10 spratova

Izdignut nivo građevina oslobođen je saobraćaja i prilagođen za vegetaciju, baštenski mobilijar i manje atrijume koji su pogodni za odmor. Meandrirajuća zgrada (poznata kao kockica) ima koncept mediteranskog grada kroz povezanost unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora u kojem može da se uživa, zabavlja i relaksira. Brojni atrijumi koji se formiraju između zgrada, osim što su izdignuti nad nivoom zemlje, staraju osećaj razuđenog i dinamičnog prostora. Belina zgrada i vegetacija, dodatno asociraju na mediteranski stil. Blok nema komercijalnih dograđenih objekata, pa je kretanje pešaka slobodno i neometano gužvom saobraćaja.

Pasarela povezuje pešačke zone bloka

Iako su prefabrikovani betonski materijali uticali na izgled bloka, dinamičnost oblika zgrada, stešeništa, duboki ulazi i lođe stovorili su jedan poptuno novi doživljaj prostora. U bloku, za razliku od drugih novobeogradskih blokova, nema dograđenih komercijalnih objekata, nema mnogo grafita, kao i oznaka navijačkih grupa kao u drugim centralnim blokovima Novog Beograda.

Danas u ovom bloku nema ni škole ni vrtića koji su bili predviđeni, pa je površina bloka u centralnoj zoni ostavljena slobodna i bez pratećih sadržaja. Iako bi raznovrsnija vegetacija i parkovsko uređenje unapredili izgled bloka i podigli kvalitet života stanara ovaj blok svojom razuđenom strukturom predstavlja jedan od najzanimljivijih novobeogradskih blokova.

Centralni prostor bloka

Blok 30 jedanje  od retkih blokova koji u svakoj zgradi ima garaže. Unutrašnjost svih tih garaža je prvobitno bila podeljena na parking mesta, međutim nakon useljena pregrađivanjem je podeljena na pojedinačne i zajedničke garaže.

Garažni prostor u bloku