GDE SE NALAZI?
Blok 29 je oivičen bulevarima Zorana Đinđića, Umetnosti, Arsenija Čarnojevića, i ulicom Španskih boraca.
ISTORIJAT
Projekat urbanističkog plana ovog bloka uradila je arh. Ljiljana Mijušković uz arhitekte objekata Milosava Мitića i Мihaila Čanka. Blok je počeo da se gradi 1969. a završen je 1974.godina. Po prvobitnom planu trebalo je da se gradi samo u jugoistočnoj polovini bloka, dok je u drugom delu bloka planiran centar, koji nikad nije izgrađen, već je na njegovom mestu izgrađen stambeni kompleks u periodu od 2002-2006. Blok je pravougaonog oblika, uobičajnih dimenzija 600x400m. U bloku je prvobitno izgrađeno 7 stambenih objekata sa oko 1100 stanova. Novi deo Bloka 29 čini stambeno-komercijalni kompleks završen 2006. godine .
Blok je projektovan i građen kao investicija Jugoslovenske narodne armije. Škola koju je projektovao Milosav Mitić nije sagrađena, a vrtić i mesna zajednica, isto po njegovom projektu, prilično su izmenjeni nakon smrti arh. Mitića.
Zgrade su prema unutrašnjem dvorištu podignute na viši nivo i međusobno su povezana parkom. Stanovi je dvostrano orijentisani, što omogućava dobru osunčanost.
Mesna zajednica kojoj je pripadao blok zvala se "Drugo zasedanje AVNOJ-a" i osnovana je 1972. Dan mesne zajednice obeležavao se kad i Dan Republike 29. novembra.
Tokom 2000ih je, na mestu planiranog rejonskog centra u jugoistočnom delu bloka, izgrađeno još stambenih objekata, po projektu arh. Maria Jobsta.
Automatska telefonska centrala u Bloku 29 podignuta od 1975–1979 arhitekte Vladimira Blažina nalazi se na granici novog i starog dela Bloka 29. Predstavlja lep primer industrijske arhitekture uklopljen u postojeću strukturu bloka.
IZGLED
Stil starijeg dela bloka 29 pripada ranoj fazi brutalizma. Noviji kompleks je postomodernog stila. Stariji deo bloka ima sedam objekata sa 1260 stanova koji imaju veličinu od jednosobnih do četvorosobnih. Pored stambenih objekata, izgrađen je vrtić Maja, a osnovna škola koja je bila predviđena nije sagrađena.
Centar mesne zajednice, sagrađen u stilu brutalizma, izmenjen u odnosu na originalni projekat arh.Milisava Mitića . Danas je komercijalni objekat koji nema adekvatnu zaštitu, pa je njegov izgled narušen neujednačenim promotivnim sadržajima.
Jedna deo novog bloka projektovao je arh. Mario Jobst i on se prepoznaje sa karakterističnim elementima crvene boje . Taj deo bloka se sastoji od objekata povezanih unutrašnjim dvorištima koji su danas u zapuštenom i neiskorišćenom stanju.
Iako stilski različiti, arh. Jobst je uspeo da upotrebom crvene boje i geometrizovanim oblicima poveže dva dela bloka u jedninstvenu celinu.